Susedské vzťahy v bytovom dome – ako ich ustáť?

Radoslav Záň|15. apríla 2019

Život v byte má niekoľko výhod. Jednou z vecí,  na ktoré však treba brať ohľad, sú vaši susedia. Aby ste s nimi udržali dobrý vzťah, musíte k nim byť úctivý a rešpektovať ich. To vám umožní žiť v harmónii a užívať si váš byt ešte viac. Tu je niekoľko tipov, ako žiť pokojne so svojimi spolubývajúcimi odvedľa…

Kontrolujte hluk
Život v byte znamená, že s najväčšou pravdepodobnosťou budete mať spoločné steny s inými bytmi. Jedným z hlavných spôsobov, ako udržať mier so svojimi susedmi je kontrola hluku. Vyhnite sa zvýšeniu hlasitosti na vašich zariadeniach a nehrajte hudbu uprostred noci. Zvyčajne sťažnosti môžu byť podané len po 10-tej večer, ale pravdou je, že policajti môžu vydávať pokuty v ktorúkoľvek hodinu dňa.
Ak organizujete večierok, je najlepšie informovať svojich susedov, že môže byť viac hluku ako obvykle.

 

Vyhnite sa vytváraniu silných zápachov
Vôňa sa môže ľahko šíriť z jedného bytu do druhého. Ak plánujete prípravu niečoho silne voňavého, nezabudnite ju variť skoro ráno alebo neskoro v noci. N

 

edovoľte, aby vaše fajčiarske návyky obťažovali vašich susedov. Bez riadneho vetrania môže dym ľahko preniknúť do chodby a bytov vašich susedov.

Rešpektujte spoločné priestory
Či už sú to chodby, pivnice alebo práčovňa, dodržiavajte tieto pravidlá, aby ste zachovali bezpečnosť a pohodlie pre vás a vašich susedov:

  • Nenechávajte svoj odpad na chodbách.
  • Za topánky a iné osobné veci ponechané na chodbe si zodpovedáte sami.
  • Ľahko horľavý materiál by mal byť zo spoločných priestorov odstránený.
  • Nefajčite v spoločných priestoroch.
  • Ak vaša bytovka nemá upratovaciu službu,  dodrživavajte upratovací rozpis.
  • Myslite na zvieratá.
  • Ak sú zvieratá povolené, uistite sa, že sú tiché a čisté. Vskutku, nie je nič horšie ako pes, ktorý šteká celý deň, hneď ako odídete do práce, alebo mačku, ktorá celú noc vynáša z okna, keď sa vaši susedia snažia zaspať. Okrem toho majte na pamäti, že niektorí z vašich susedov môžu byť nervózni zdieľať výťah s vaším psom. Vždy sa ich spýtajte, či im to prekáža, alebo zvážte čakanie na prázdny výťah.

Dodržiavaním týchto jednoduchých tipov bude vaše spolunažívanie so susedmi harmonické.

Kontaktuj nas

Radoslav Záň

Maklér

Ako realitný maklér chcem zastupovať mojich klientov s vedomím toho, že som im pomohol splniť si svoje sny a ciele v oblasti bývania.

Chcete dostávať pravidelný newsletter?

Pravidelné tipy z realitnej kuchyne, nové nehnuteľnosti na predaj či príbehy zo zákulisia práce maklérov. Nechajte nám Váš email a staňte sa súčasťou našej komunity.

Ďalšie nehnuteľnosti na predaj