Ďalšie zmeny vo financovaní bývania…
Financovanie nehnuteľnosti sa v prevažnej miere uskutočňuje prostredníctvom úverov v komerčných bankách. Momentálne je to kombinácia hypotekárneho úveru, spotrebného úveru, stavebného sporenia a vlastných zdrojov, kde hypotekárny úver tvorí cca 80% celkovej sumy financovanej nehnuteľnosti.
Slovensku sa v súčasnosti ekonomicky veľmi dobre darí. Momentálne sme dynamicky sa rozvíjajúca krajina s vysokým ročným nárastom HDP a s tým spojeným rastom miezd, a preto sa čoraz viac občanov rozhoduje nad kúpou, stavbou, či rekonštrukciou nehnuteľnosti, ktorú si môžu prefinancovať cez hypotekárny úver.
Pomáha k tomu aj silná konkurencia medzi bankami, ktoré ponúkajú hypotéky, a tým stláčajú úrokovú sadzbu na nízku úroveň. Národná banka Slovenska už dlhodobejšie avizuje, že nárast hypoték a rýchlosť zadlžovania sa domácnosti rapídne stúpa a stalo sa, že z krajiny, ktorá ešte cca pred 15 rokmi bola najmenej zadlžená v rámci EÚ, sa stávame krajinou s najvyššou zadĺženosťou zo štátov v EÚ. Preto už od roku 2015 sa systematicky začali príjímať zo strany NBS rôzne opatrenia na zastavenie rýchleho tempa zadlžovania sa.
Tieto opatrenia NBS pripravuje vždy k polroku príslušného kalendárneho roka. Najprv sa zrušilo resp. obmedzilo na minimum 100% financovanie cez HU a každým ďalším rokom sa podmienky sprísňovali takým spôsobom, aby žiadatelia o úver používali na financovanie nehnuteľností aj vlastné zdroje. V ďalšom roku sa zmenili podmienky pre hypotéky s bonusovým úrokom pre mladých do 35 rokov, kde sa zaviedol tzv.daňový bonus, a to od 01.07.2018. Podľa návrhu opatrenia NBS celkové dlhy žiadateľa o úver nesmú prekročiť 8-násobok jeho čistého ročného príjmu.Zmenil sa aj systém dokladovania príjmu.
Aj pre tento polrok NBS už avizovala nejaké zmeny k sprísneniu poskytovania HU.
Od 1.7.2019 nastane ďalšie, už posledné zníženie limitu poskytovaných HU,
keď banky budú môcť poskytnúť maximálne 20 % hypoték vo výške od 80 % do 90 % z hodnoty nehnuteľnosti, preto odporúčame sledovať trendy a hlavne sa informovať u svojich finančných poradcov, ktorí by mali sledovať jednotlivé zmeny vo financovaní nehnuteľností a klientov včas a správne informovať.