Realita realitných podvodov…

Mária Strapcová|24. októbra 2019

Predlohou nášho najnovšieho článku je reálny prípad jednej reálnej pani, ktorá sa reálne stala obeťou realitného podvodu. Tento prípad v nás zarezonoval aj preto, lebo sa stal len nedávno a stal sa priamo v Dolnom Kubíne, kde priamo pôsobí aj naša realitná kancelária.

Jedného dňa kolegovi zazvonil telefón, v ňom sa zobrazilo číslo, no nemal ho uložené, nebol to jeden z jeho klientov. Na druhej strane sa ozval tichý vystrašený hlas staršej pani, ktorá s malou dušičkou dúfajúc, že kolega je jej posledná nádej, vylíčila čo chce a čo sa jej stalo. Po tomto zarážajúcom telefonáte sme sa jednoducho s pani museli stretnúť, aby nám celý príbeh vyrozprávala. Tak sa aj stalo….pred pár dňami sme s ňou sedeli u nás v kancelárií. Milučká staršia pani, ktorá asi v živote nikdy nikomu neublížila ani nepriala nič zlé. Ktorá doplatila na svoju dobrotu a vieru v ľudí.

,,Hľadala som dvojizbový byt, kde by som sa v mojom vyššom veku uchýlila. Ideálne na Bysterci v Dolnom Kubíne. A tak som začala niekedy v júni tohoto roku hľadať a aj sa mi podarilo. Veľmi som sa potešila, že tak rýchlo. Veď tu v Dolnom Kubíne je bytov málo a ešte menej za rozumnú cenu. A tak som ihneď volala na číslo uvedené v inzeráte, dúfajúc, že sa dovolám priamo majiteľovi a dostanem sa k peknému bytu za dobrú cenu. Nedovolala som sa však priamo majiteľovi, ale realitnému maklérovi. V ten moment, moment kedy som bola ohúrená touto ponukou, som vôbec neuvažovala o tom, prečo REALITNÝ MAKLÉR INZERUJE AKO SÚKROMNÁ OSOBA… A tak sme si spoločne dohodli obhliadku.  Byt bol nad moje očakávania. Vychytená lokalita, dobrá dispozícia, bezkonkurenčná cena. Nebol dôvod nekúpiť. A tak slovo dalo slovo a dohodli sme sa. Ešte v TEN ISTÝ DEŇ mi pán ,,maklér

“ pripravil ZMLUVU O PREVODE VLASTNÍCTVA BYTU a vyzval ma na úhradu zálohy vo výške 8000 Eur. Opäť som prehliadla varovný signál – ÚDAJE BOLI VYPÍSANÉ RUKOU, PODPIS MAJITEĽA BY STE HĽADALI MÁRNE…A AKO PREDÁVAJÚCI VYSTUPOVAL PRÁVE ON…,,PÁN MAKLÉR“. Stále  opantaná predstavou ako si bývam v tom krásnom byte, nereagovala som na signály, ktoré poukazovali na

to, čo malo prísť. A prišlo……keď som odovzdala zálohu, veci sa začali meniť.  S pánom maklérom som potrebovala doriešiť druhú časť kúpnej ceny a cca dva týždne som ho telefonicky musela doslova naháňať. No raz bol v Tatrách, potom zase v Bratislave, stále niečo. Po dvoch týždňoch však telefón stíchol. ,,Pán maklér“ už nedvíhal.  Dnes je číslo odpojené…..Hrôza, strach, beznádej, hnev. To všetko mi v tejto chvíli víri hlavou a neviem ako ďalej. Podala som aj trestné oznámenie, no zatiaľ je situácia taká, že ,,žiadna!“

 

Toto sa reálne BOHUŽIAĽ stále deje!!! A stále sa tu rieši načo ísť do kúpy či predaja s realitnou kanceláriou. Načo platiť zbytočné peniaze ,,realitke“, keď si to môžem kúpiť/predať sám.

No predsa preto, aby sa Vám toto nedialo! Aby ste neprišli o viac ako len o províziu, ktorú zaplatíte realitnej kancelárií za to, že sa o všetko postará. Zato, že garantuje bezpečný predaj. Zato, že Vám preverí nehnuteľnosť, jej právny a technický stav aj jej majiteľa resp. budúceho majiteľa ak bude treba. Zato, že dodržiava zákon a zákon ju dokonale buzeruje, aby sa o Vás mohla vôbec postarať!

Preto nebojte sa ísť do spolupráce s realitnou kanceláriou, práve naopak. Práve realitná kancelária Vám môže doslova,, zachrániť krk!“ Samozrejme treba dôkladne a s rozvahou vyberať. Nie každá kancelária je naozaj seriózna, ako nato poukazuje aj prípad našej pani. Ako teda nájsť tú pravú,  tú serióznu ,,realitku“?

  1. Ak zvažujete kúpu či predaj v prvom rade PREVERUJTE! Dnes Vám už internet ponúka mnoho zdrojov, z ktorých sa dozviete o tom, aká realitná kancelária pôsobí vo Vašom okrese, ako dlho pôsobí na trhu, koľko má zamestnancov, spokojných klientov alebo či je členom združenia realitných kancelárií. Ak natrafíte na makléra z iného okresu ako je okres, v ktorom žijete Vy, kľudne si prelustrujte aj jeho osobu. Dnes sú možnosti internetu naozaj neobmedzené.
  2. Samotný REALITNÝ MAKLÉR nie je len ten dobre vyzerajúci ,,chlapík pod kravatou“. Samozrejme aj výzor hovorí o serióznosti, ale nie do takej miery ako jeho VYSTUPOVANIE a ZNALOSTI z oblasti realít. Všímajte si detaily – aké Vám dáva odpovede na Vaše otázky, či pozná dostatočne nehnuteľnosť, ktorú Vám prezentuje. A keď sme už pri tom…….Dal Vám aj svoju vizitku? Podvodník Vám ju núkať teda nebude….
  3. Rozhodli ste sa kúpiť/predať. Čo nasleduje teraz? Určite by na Vás nemal maklér neprimerane tlačiť. Návrhy akýchkoľvek kontraktov Vám seriózny maklér/realitná kancelária dá najprv v POKOJI PREŠTUDOVAŤ a ochotne Vám zodpovie bez zaváhania na všetky Vaše PRÍPADNÉ OTÁZKY. Čo určite od Vás nemôže žiadať, je  okamžitá úhrada v hotovosti, ako to bolo v prípade našej pani. Dnes sa úhrady vo väčšine prípadov realizujú vo forme bezhotovostných prevodov.  Taktiež aj forma samotných zmlúv či už ide o zmluvu rezervačnú, kúpnu alebo sprostredkovateľskú musí zodpovedať istému štandardu. Pozor na zmluvu vypísanú takpovediac na ,,kolene“. Rukou vypísané podstatné náležitosti, to je naozaj varovný signál. NEPODPISUJTE NIČ PRV,  NEŽ SI TO PORIADNE NEPREŠTUDUJETE!

To sú základné pravidlá na začiatok realitného obchodu, ktorých ak sa budete držať, je veľká šanca, že sa úspešne dostanete s svojmu novému bývaniu resp. predáte to svoje pôvodné.  Držte sa aspoň týchto, aby ste skutočne predišli sklamaniu, ale hlavne, aby ste neprišli  o vlastné peniaze. Viac o tom ako sa chrániť Vám napovie aj realitná pomôcka, ktorá len nedávno uzrela svetlo sveta tzv. realitné GPS a ktorá je  produktom jednej z realitných únií pôsobiacej u nás na Slovensku. Jej členmi sú aj naši makléri.

Veríme, že náš článok Vám čo i len trošku pomôže zorientovať sa v otázkach či ísť alebo neísť do spolupráce s realitnou kanceláriou, a ak do spolupráce ísť, tak vedieť rozpoznať s ktorou to má ZMYSEL!

 

Kontaktuj nas

Mária Strapcová

Certifikovaný maklér

Od roku 2007 sa venujem obchodu a práci s ľuďmi. Nadväzovať nové vzťahy, budovať ich a posúvať ďalej ma neuveriteľne napĺňa. Aj preto som sa rozhodla využiť príležitosť a pokúsiť sa spoločne s kolegami vybudovať silnú značku a zázemie pre našich klientov.

Chcete dostávať pravidelný newsletter?

Pravidelné tipy z realitnej kuchyne, nové nehnuteľnosti na predaj či príbehy zo zákulisia práce maklérov. Nechajte nám Váš email a staňte sa súčasťou našej komunity.

Ďalšie nehnuteľnosti na predaj