Plánujete stavať? Ako nájsť ten správny pozemok?

Mária Strapcová|19. februára 2020

Pomerne často, a obzvlášť u nás na Orave, sa v našej realitnej praxi stretávame s požiadavkou na kúpu pozemkov. Avšak ľudia často ani netušia,  čo hľadajú a hlavne čo všetko treba v úvode o pozemku zistiť.

A aj preto máme práve pre Vás, ktorí sa nachádzate v procese hľadania pozemku, tento článok, ktorý Vám môže pomôcť pri jeho hľadaní a hlavne pomôcť predísť prípadným nedorozumeniam či komplikáciám pri jeho samotnej kúpe.

Naši klienti zväčšia riešia kúpu stavebného než rekreačného pozemku. Tak či tak v oboch prípadoch má mať pozemok splnené určité podmienky k tomu, aby v konečnom výsledku na ňom stál Váš vysnívaný rodinný dom.

Aké sú teda hlavné parametre, na ktoré je nutné pri výbere  a následnej kúpe pozemku prihliadať?

1.Vaše vlastné priority

Ujednoťte si Vaše priority a predstavu o tom, aký dom chcete postaviť na akom pozemku. Tu je dôležité si uvedomiť, že nikdy nenájdete ideálny pozemok presne podľa Vašich predstáv. Každý pozemok má aj svoje klady aj zápory.  Preto si treba sadnúť a jednoducho spísať, čo konkrétne hľadáte a vyžadujete od možno Vášho budúceho miesta na život. Ako pomôcku môžete využiť aj nami odporúčaný zoznam:

  • dostupnosť – ako dlho Vám bude trvať z daného miesta cesta do práce, školy či škôlky alebo obchodu
  • blízke okolie – ako na Vás pôsobí okolie pozemku, či tam momentálne prebieha výstavba, koľko zelene máte navôkol, prípadne aká je hustota zástavby
  • občianska vybavenosť – táto súvisí s dostupnosťou, tzn. či v danej lokalite nájdete pre Vás potrebné inštitúcie(obchody, školy, škôlky, a i.) a taktiež možnosti aktívneho oddychu(športoviská, cyklotrasy, …)
  • celkový kľud v lokalite – či nie je v blízkosti železnica, nočný bar, ihrisko alebo iné rušivé prvky
  • ďalší rozvoj danej lokality v súvislosti s budúcou výstavbou – či sa plánuje a čo v budúcnosti stavať v blízkosti

Gratulujeme prvý dôležitý krok máte za sebou a jasne viete, čo chcete a hľadáte až kým nenájdete. Nečakajte však, že ho nájdete hneď. Vyzbrojte sa na istý čas trpezlivosťou. Nepôjde to zo dňa na deň.

Pozemok máte po čase konečne vybratý. Čo ďalej? Tu si už konkrétny pozemok treba preveriť a my makléri tomu odborne hovoríme AUDIT danej nehnuteľnosti. Je to takpovediac hlbšie preskúmanie parametrov nehnuteľnosti v tomto prípade pozemku. A aké to teda sú?

2. Obmedzenia v súvislosti s vlastníckymi vzťahmi

V tomto bode odporúčame si preveriť právny stav pozemku cez list vlastníctva. Tento je verejne dostupný či už na samotnom katastrálnom úrade alebo jednoduchšia a rýchlejšia cesta je stiahnuť si daný list vlastníctva cez katastrálny portál na internete. Čo Vás zaujíma sú hlavne záložné práva, vecné bremená v práve prechodu či prejazdu cez pozemok, nevysporiadané pozemky pod prístupovou cestou, prípadne neznámi vlastníci, prebiehajúce dedičské konania a ďalšie. Tu odporúčame odkonzultovať prípadný stav uvedený vyššie aj s odborníkom – právnikom.

3. Obmedzenia vyplývajúce z územného plánu

U nás na Slovensku má každá obec s počtom obyvateľov 2000 a viac povinnosť mať spracovaný územný plán, ktorý dáva jasné podmienky výstavby a všeobecne účelu využitia lokality. Práve z tohoto dokumentu Vám môžu vyplývať obmedzenia pre budúcu výstavbu. Obmedzenia ako maximálny  počet podlaží, maximálna zastavaná plocha, maximálna plocha zelene, či odstup stavby od ulice a iné. Všetky tieto informácie Vám poskytne priamo obec.

4. Dostupnosť a kapacita sietí

Pred samotnou kúpou je tiež veľmi dôležité si preveriť, ako sa dá budúca stavba napojiť na inžinierske siete ako verejný vodovod, kanalizáciu, elektrické vedenie, plynovod prípadne ďalšie. Za zmienku tu stojí aj informácia, či práve cez Váš pozemok nejaká zo sietí neprechádza, pretože treba prihliadať na takzvané ochranné pásma sietí, ktoré tiež do istej miery môžu obmedziť výstavbu. Všetky tieto informácie Vám podajú príslušní správcovia sietí (vodárenská spoločnosť, elektrikári, plynári, atď.).

 

Kúpa nehnuteľnosti je naozaj beh na dlhé trate. No kúpa pozemku je hotová alchýmia. Preto odporúčame vyzbrojiť sa trpezlivosťou a rozvahou. Ak však už teraz, na základe ,,nášho receptu“ viete ako nato, bude sa Vám hľadať ľahšie. A ak by ste mali pocit, že je toho naozaj veľa a netrúfnete si na túto strastiplnú cestu, sme tu my, realitné kancelárie, ktoré Vám s tým určite pomôžu a poskytnú odbornú podporu až do finále – kde ste už NOVÝM MAJITEĽOM pozemku a začínate s výstavbou.

PS: O výstavbe viac nabudúce. Pripravujeme niečo, čo Vám ušetrí čas a zabezpečí komfortné bývanie do niekoľkých mesiacov. Ale ako som už spomenula….o tomto viac v našom ďalšom článku.

Kontaktuj nas

Mária Strapcová

Certifikovaný maklér

Od roku 2007 sa venujem obchodu a práci s ľuďmi. Nadväzovať nové vzťahy, budovať ich a posúvať ďalej ma neuveriteľne napĺňa. Aj preto som sa rozhodla využiť príležitosť a pokúsiť sa spoločne s kolegami vybudovať silnú značku a zázemie pre našich klientov.

Chcete dostávať pravidelný newsletter?

Pravidelné tipy z realitnej kuchyne, nové nehnuteľnosti na predaj či príbehy zo zákulisia práce maklérov. Nechajte nám Váš email a staňte sa súčasťou našej komunity.

Ďalšie nehnuteľnosti na predaj