Nájomná zmluva – ochrana pre majiteľa i nájomcu

Mária Strapcová|3. augusta 2020

V súčasnej dobe je prenájom bytových priestorov veľmi populárny a zároveň aj nevyhnutný, keďže čelíme momentálne najvyšším cenám nehnuteľností v histórií realitného trhu, a tak sa vlastné bývanie stáva čoraz viac nedostupným pre mnohé rodiny. Preto volia cestu prenájmu.

 

Na druhej strane majitelia investičných nehnuteľností zbierajú plody svojich predošlých rozhodnutí kúpiť byt na prenájom.

Tak či tak, pre obe strany je základom riadna nájomná zmluva.  Je veľmi dôležitá, nakoľko chráni aj prenajímateľa aj nájomcu. Dôležité je dať do nájomnej zmluvy všetky detaily, aby sa nestalo, že nájomca si v byte bude robiť, čo sa mu zachce alebo naopak, prenajímateľ bude do bytu chodiť kedykoľvek a využívať ho. Bez zmluvy vzniká priestor na špekulácie!
Pokiaľ prenajímate byt cez realitnú kanceláriu, zmluvu a všetky potrebné náležitosti pripraví realitný maklér za určitú províziu a taktiež nájde aj nájomcu. Ak však prenajímate niekomu známemu a poviete si, že zmluvu netreba, robíte chybu. Síce ušetríte na provízii a byrokracii, no nikdy neviete, či sa vám situácia nevymkne spod kontroly a nájomca nebude robiť problémy. Taktiež sa bez zmluvy môže stať aj nájomca obeťou podvodu, nakoľko byt môže mať napríklad viacero majiteľov, ktorí o nájme nebudú vedieť a vy sa dohodnete a zaplatíte len jednému z nich a ďalší vás môže prísť vysťahovať. Tak ľahko prídete aj o peniaze aj o strechu nad hlavou. Preto je dobré vidieť aj doklad o vlastníctve bytu.

V riadnej nájomnej zmluve musí byť uvedená výpovedná lehota a spôsob platenia, taktiež zariadenie bytu, aby sa nestalo, že jedna zo strán nebude chránená. Pri prípadnom odcudzení majetku nájomcom tak bude prenajímateľ aspoň čiastočne chránený. Podpisom zmluvy s podmienkami pre daný prenájom sa obe strany zaväzujú dodržiavať nastavené pravidlá. Taktiež je dôležité vypočítať primerane cenu energií za daný nájom. Súčasťou zmluvy by malo byť aj vymedzenie práv a povinností prenajímateľa, ktorý by sa napríklad v prípade poruchy na byte mal postarať o nápravu. So súhlasom majiteľa si môže nájomca napríklad prihlásiť trvalý či prechodný pobyt v prenajatom byte.

Či už teda prenajímate byt cez realitnú kanceláriu alebo nie, zmluva je najdôležitejšou súčasťou celého procesu, a preto je viac než vhodné, mať v nej napísané všetky dôležité náležitosti.

Kontaktuj nas

Mária Strapcová

Certifikovaný maklér

Od roku 2007 sa venujem obchodu a práci s ľuďmi. Nadväzovať nové vzťahy, budovať ich a posúvať ďalej ma neuveriteľne napĺňa. Aj preto som sa rozhodla využiť príležitosť a pokúsiť sa spoločne s kolegami vybudovať silnú značku a zázemie pre našich klientov.

Chcete dostávať pravidelný newsletter?

Pravidelné tipy z realitnej kuchyne, nové nehnuteľnosti na predaj či príbehy zo zákulisia práce maklérov. Nechajte nám Váš email a staňte sa súčasťou našej komunity.

Ďalšie nehnuteľnosti na predaj