Kupovať či nekupovať?(s maklérom)

Mária Strapcová|15. mája 2019

Kupovať nehnuteľnosť je dlhodobá záležitosť, pri ktorej je potreba znalostí, času, trpezlivosti a aj financií. Hodiny, dni, mesiace hľadania na internete, nespočetné množstvo obhliadok,  a potom ten veľký chaos okolo financovania a právnych záležitostí…..Každý kto si podobnou skúsenosťou prešiel, mi určite dá za pravdu, že je to proces veľmi náročný a som presvedčená o tom, že čoraz viac z Vás si uvedomuje potrebu mať v tejto životnej fáze pri sebe niekoho, kto Vám poradí a pomôže s celým procesom zároveň. Niekoho, kto bude hájiť Vaše záujmy. Niekoho, kto Vám ušetrí aj čas aj peniaze.

V predošlých článkoch sme sa venovali Vám klientom, ktorí chcete predávať nehnuteľnosť. Prečo využiť služby realitnej kancelárie a hlavne akým spôsobom.
Na čo sme však doposiaľ nepoukázali a vo všeobecnosti sa na Slovensku aj málo poukazuje, je úloha a zmysel takzvaného zástupcu kupujúcich.
Viete o čom je reč? Poďme sa pozrieť na tento nový jav v realitách bližšie.

Myšlienka zastupovať Vás – kupujúcich v realitnom obchode pochádza zo zámoria, kde už realitný trh nejaký ten čas funguje práve týmto spôsobom. Hovoríme o zástupcovi kupujúceho – agentovi kupujúceho – realitnom mediátorovi či maklérovi kupujúceho.
Výhod, ktoré má táto forma zastupovania je hneď niekoľko. Maklér, ktorý s Vami bude ,,kupovať “ Vašu nehnuteľnosť, Vám vie zabezpečiť nasledovné:
– vyhľadáva nehnuteľnosti podľa Vami zadaných kritérií na dennej báze na realitných portáloch, v ponukách svojich kolegov maklérov či meďzi svojimi klientami
zadáva Vami požadovaný dopyt v platenej realitnej inzercii
– pravidelne Vás informuje o priebehu vyhľadávania
– osobne Vás zastupuje napríklad aj na obhliadkach, pokiaľ Vy nemáte čas
vie ,,Vašimi očami” zhodnotiť výhody aj nevýhody vybranej nehnuteľnosti
odhadne aká je optimálna cena za danú nehnuteľnosť a vie ďalej vyjednať pre Vás výhodnú cenovú ponuku
– odborne preskúma technický aj právny stav nehnuteľnosti
– odkontroluje zmluvy a iné dokumenty súvisiace so samotným prevodom nehnuteľnosti
– vie sa orientovať aj v otázkach financovania, a preto komunikuje aj s finančným alebo hypotekárnym špecialistom

Čo poviete? Tých pozitív je naozaj dosť. No ostáva nezodpovedaná ešte jedna zásadná otázka……

ČO MA TO BUDE STÁŤ???
Podobne ako pri makléroch, ktorí Vám predávajú Vašu nehnuteľnosť, aj v tomto prípade hovoríme o provízií za sprostredkovanie, tentokrát však ale za sprostredkovanie kúpy. Provízie za sprostredkovanie, a to už či ide o sprostredkovanie predaja alebo kúpy, sa hýbu v rozmedzí od troch do šiestich percent.
Otázka výšky tejto provízie je však nejednoznačná, nakoľko pojem a využitie služby makléra kupujúceho u nás na Slovensku nie je až tak zaužívaný ako v zahraničí.
Je potreba si v tomto prípade však uvedomiť, že maklér kupujúceho pracuje presne tak, ako maklér predávajúceho. Preto je na mieste stanovená aj rovnaká provízia.
Ak si však uvedomíte, že chcete kúpiť kvalitnú nehnuteľnosť, za dobrú cenu a chcete, aby celá kúpa prebehla bezpečne, myslím, že sa do odborníka po Vašom boku oplatí investovať.

Idete teda do kúpy sami alebo radšej s maklérom???

Kontaktuj nas

Mária Strapcová

Certifikovaný maklér

Od roku 2007 sa venujem obchodu a práci s ľuďmi. Nadväzovať nové vzťahy, budovať ich a posúvať ďalej ma neuveriteľne napĺňa. Aj preto som sa rozhodla využiť príležitosť a pokúsiť sa spoločne s kolegami vybudovať silnú značku a zázemie pre našich klientov.

Chcete dostávať pravidelný newsletter?

Pravidelné tipy z realitnej kuchyne, nové nehnuteľnosti na predaj či príbehy zo zákulisia práce maklérov. Nechajte nám Váš email a staňte sa súčasťou našej komunity.

Ďalšie nehnuteľnosti na predaj