Cesta predajom a kúpou nehnuteľnosti

Simona Kotúľová|15. februára 2019

Je pre Vás predaj či kúpa nehnuteľnosti  “španielska dedina”? V tomto článku si rozoberieme jednotlivé body, ktoré Vás stretnú pri predaji alebo kúpe domu, bytu, pozemku…

 

 • ROZHODNUTIE 

Snívate o novom bývaní? Rozrástla sa Vaša rodina o nových členov a Váš byt sa zrazu zdá nekomfortný? Práve ste doštudovali a prišiel ten správny čas sa osamostatniť? Konečne sa Vám vyskytla príležitosť postaviť si vlastný nový dom snov? Zdedili ste práve nehnuteľnosť, ktorú nepotrebujete a chceli by ste ju predať? Alebo sa vo Vašom živote stala nepríjemná udalosť a potrebujete začať odznova a nájsť nové miesto, ktoré dostane pomenovanie domov?

S takýmto scenárom sa mnoho z nás stretne len raz za život. A práve vtedy na začiatku tejto našej novej životnej udalosti vzniká v nás pocit obavy, kladieme si často veľmi podobné otázky typu: Čo to obnáša? Ako postupovať? Mám na to dostatok finančných prostriedkov? Obávate sa či Vás niekto neokradne alebo či sa Vám bude v novom domove aj dobre bývať? Poprípade ak svoju nehnuteľnosť predávate, chcete, aby sa predala čo najrýchlejšie a za čo najlepšiu sumu pre Vás. A práve v tomto momente, keď vo Vašom živote prišlo to veľké rozhodnutie, je ten správny čas sa obrátiť na realitného makléra. Na človeka, ktorého neprekvapí žiadna z vyššie spomínaných situácií, pretože sa s nimi stretáva každý jeden deň.

 

 • REALITKA, ÁNO ČI NIE?

Ako sa teda rozhodnúť pre správneho makléra resp. realitnú kanceláriu, keď ich je v okolí tak veľa?  V prvom rade by ste si mali položiť otázku čo od neho/nej očakávate a či Vám to daný maklér/realitná kancelária aj ponúka. Realitné kancelárie vo Vašom okolí viac menej ponúkajú podobné služby za podobné ceny, rozdiel ktorý ale medzi nimi je, je prístup ku klientovi. Pohotový, odborný, profesionálny či osobný a empatický  prístup nemá každý maklér, pretože nie každý túto prácu berie ako vášeň a napĺňa ho radosťou. Nie každý maklér sa chce neustále vzdelávať a napredovať. A v neposlednom rade nie každý maklér chce spolupracovať s iným maklérom. A v tomto je náš tím iný. Prišli sme na trh, aby sme Vám ukázali, že sme tu hlavne pre Vás, aby sme dokázali, že sa dá táto práca robiť aj poctivo a zodpovedne  a hlavne, že Váš sen o novom bývaní je aj naším snom.

 

 • ÚVODNÉ STRETNUTIE S MAKLÉROM

Už máte za sebou tie dve najdôležitejšie rozhodnutia, rozhodnutie predať/ kúpiť nehnuteľnosť a voľba makléra, ktorý Vám uľahčí túto veľakrát komplikovanú a kľukatú cestu. O čom vlastne úvodné stretnutie je? Na tomto stretnutí máte jedinečnú šancu zistiť, či chcete, aby Vás daný maklér, s ktorým práve sedíte za jedným stolom aj zastupoval. Prvý dojem, ktorý zanechá je veľmi dôležitý, tiež je to len človek a môže mať momentálne zlý deň, ale dobrý maklér by to na sebe nemal dať najavo a vždy by si mal udržať profesionálne, ale zároveň prirodzené vystupovanie. Na tomto úvodnom stretnutí  sa snažíme zistiť bližšie informácie o Vás, o Vašej predstave a nehnuteľnosti, ktorú chcete predať či kúpiť. Snažíme sa Vám ponúknuť naše služby na mieru. Prechádzame si spolu body, ktoré sú pre Vás aj pre nás veľmi dôležité. Dohadujeme si podmienky a plánujeme aj financovanie s našim odborníkom.

 

 • KÚPNA CENA

Ako ďalší krok, ktorý Vás čaká je odsúhlasenie kúpnej ceny. Veľakrát sa stretávame s tým, že človek, ktorý chce predávať svoju nehnuteľnosť, má už dávno v hlave predstavu o kúpnej cene, ktorá je však príliš nadhodnotená a nehnuteľnosť sa zbytočne dlho ponúka, no a majiteľ tak nevedomky prichádza o vážnych záujemcov. Alebo si majiteľ necháva priestor na vyjednávanie, ktorý je ale príliš veľký a teda si taktiež odrádza potencionálnych kupujúcich. Poprípade príde s tým, že potrebuje predať čo najrýchlejšie, a tak ide zbytočne pod cenu.  Veľa krát je najväčším problémom zle nastavená cena nehnuteľnosti. A tu prichádzame MY s naším riešením. Vašu nehnuteľnosť ohodnotí do 24 hodín náš znalec na základe svojich dlhoročných skúsenosti a navrhne pre Vás trhovú cenu, za ktorú ju vieme aj reálne predať. Skracujeme tým čas predaja.

 

 • PROPAGÁCIA A HOMESTAGING

Postúpili sme od odsúhlasenia dohodnutej kúpnej ceny k propagácií. Ďalším potrebným krokom je čo najlepšia propagácia, ktorá priláka čo najviac zvedavcov. ☺ Tu prichádza náš tím individuálne podľa potreby upraviť, upratať, poprípade vypratať Váš byt či dom tak, aby bol pripravený, čistý a voňavý pre nového majiteľa. Posielame k Vám nášho profesionálneho fotografa. Po dohode pripravíme video obhliadku alebo on-line  obhliadku (vizualizáciu), pôdorys, prospektový materiál a v neposlednom rade zverejníme Vašu nehnuteľnosť na všetkých platených portáloch.

 

 • OBHLIADKY, TELEFONÁTY, EMAILY…

Na základe spropagovania Vašej nehnuteľnosti sa začína jeden veľký kolotoč, pri ktorom je potrebné sa dobre usadiť, pripútať, poriadne sa pripraviť a hlavne si tú jazdu užiť. Začína sa totiž jazda každodenných telefonátov, niekedy aj v neskorých večerných hodinách, stovky zodpovedaných otázok, desiatky doručených emailov a samozrejme mnoho obhliadok, nielen počas pracovných dní. Toto je to, čo Vás čaká, ak ste sa rozhodli si nehnuteľnosť predávať samostatne. Nie je to pre Vás zbytočne veľké bremeno? Nie je to príliš veľa času, ktorý si viete namiesto toho príjemne užiť v kruhu rodiny a priateľov? Ďalší dobrý dôvod obrátiť sa na našich skúsených maklérov, pre ktorých je takýto kontakt s klientmi každodenná rutina.

 

 • REZERVÁCIA

Práve sme sa dostali do bodu, kedy sa našiel kupujúci a chce zložiť zálohu. Našou úlohou je vytvoriť medzi predávajúcim a kupujúcim poctivé podmienky, ktoré vyhovujú obidvom stranám. Predávajúci zloží zálohu, ktorú drží realitná kancelária do momentu podpísania kúpnych zmlúv a na základe ktorej, viac neponúka danú nehnuteľnosť na predaj. Rezervácia slúži ako časť kúpnej ceny a zároveň zábezpeka pre obidve strany. Avšak, ak si predávate svoju nehnuteľnosť mimo realitnej kancelárie, žiadnu rezerváciu neriešite a teda nemáte istotu, že si to kupujúci na poslednú chvíľu nerozmyslí.

 

 • PRÁVNY SERVIS, ZNALECKÝ  POSUDOK, FINANČNÉ PORADENSTVO

Ako som už spomenula v bode 7, našou úlohou je vytvoriť medzi predávajúcim a kupujúcim poctivé podmienky, ktoré vyhovujú obidvom stranám, platí to aj teraz. Je potrebné dať si vypracovať kúpnu zmluvu, v ktorej sú dohodnuté všetky dôležité podmienky tak, aby vyhovovali obidvom stranám a zároveň, aby boli v súlade so zákonom. Výhodou realitných kancelárií je, že Vám tento dôležitý právny servis automaticky ponúkajú. No treba byť obozretný, lebo nie každá zmluva len tak prejde na katastri. Stačí malá chybička a máme tu zbytočné naťahovanie času a poplatky navyše.  Neváhajte sa preto opýtať svojho makléra, kto mu vypracoval kúpnu zmluvu, ktorú sa chystáte práve podpísať.

Nik v dnešnej dobe nenachádza peniaze len tak na ulici, a preto je pochopiteľné, že sa viac-menej stáva pravidlom to, že si človek musí dofinancovať kúpu prostredníctvom hypotekárneho úveru  či spotrebného úveru. Ľudia si veľakrát nevedia zvoliť správnu a pre nich výhodnú banku. Áno, máme tu mnoho finančných poradcov, no ako si zvoliť toho správneho? Pokiaľ máte vlastného poradcu, chválime Vás a akceptujeme ho, ak však nikoho šikovného nepoznáte a nedôverujete len tak hocikomu, tak Vám ponúkneme našich profesionálnych a spoľahlivých kolegov, s ktorými máme osobnú skúsenosť a vieme sa za nich zaručiť. Na to, aby Vám však dali úver, je mnohokrát potrebné dať si vypracovať znalecký posudok. U nás to nie je žiaden problém. V kolektíve máme skúseného znalca s dlhoročnou praxou, ktorý uprednostní našich klientov a dodá nám kvalitne a rýchlo vypracovaný znalecký posudok.

 

 • PREPIS NA KATASTRI

Keď sa dostaneme do bodu, že nám schvália úver, je to veľmi radostný moment, pretože sa spolu stretávame na matrike alebo pred notárom pri podpise kúpnych zmlúv. Predávajúci sa začína tešiť z nadobudnutého finančného obnosu a kupujúci z predstavy, že už na druhý deň bude mať nový domov. Po overenom podpísaní zmlúv prichádza naša cesta na kataster. Túto záležitosť za Vás vybaví Váš maklér. No ak by ste sa do tejto situácie dostali netreba panikáriť. Je potrebné zakúpiť si v automate, ktorý sa nachádza zväčša na prízemí katastra e-kolok. Štandardne sa kupuje v hodnote 66 €. Tento kolok spolu s návrhom na vklad a podpísanou kúpnou zmluvou treba podať na podateľni. Bližší článok o tom ako funguje kataster, Vám zverejníme už onedlho.

 

 • PROTOKOLÁRNE ODOVZDANIE NEHNUTEĽNOSTI:

Najpríjemnejšia súčasť predaja a kúpy nehnuteľnosti je samozrejme jej odovzdanie. Táto chvíľa je pre obidve strany veľmi dôležitým krokom. Ako teda správne odovzdať nehnuteľnosť? Realitné kancelárie používajú takzvaný odovzdávajúci protokol, ktorého základ tvorí tabuľka, do ktorej pri odovzdaní maklér zapíše stav teplej a studenej vody, stav elektriny, plynu a tepla, počet odovzdaných kľúčov a podobné informácie. Tento protokol ostáva v rukách obidvom stranám a jeho súčasťou sú vzájomné podpisy.

 

 • PREPIS MEDIÍ, SLUŽIEB A SPRÁV

Posledným krokom, veľakrát časovo náročným, je prepis medií, služieb a správ. Potrebné je, aby sa nahlásil nový majiteľ u dodávateľa elektriny, vody a plynu. Taktiež je nutné mať pri sebe podpísanú odhlášku od predávajúceho. V prípade bytu je dôležité nahlásiť sa aj  v bytovom družstve resp. bytovom spoločenstve. Okrem toho Vás čaká prehlásiť rozhlas a televíziu, smeti a v neposlednom rade prihlásiť svoju novú nehnuteľnosť u správcu dane. Niektoré  pobočky za Vás obehá aj Váš maklér, poprípade sa naňho neváhajte obrátiť a choďte spolu.

 

 • … A MNOHÉ SKRYTÉ PROBLÉMY

Skoro vždy či chcete alebo nie sa počas predaja vyskytne nečakaná komplikácia. Niečo, na čo ste neboli pripravený a doposiaľ ste nepovažovali za dôležité sa s tým zaoberať. Uvediem Vám pár príkladov, s ktorými máme skúsenosti: nepridelené súpisné číslo, čierna stavba, zle určená hranica pozemku, nedoplatok predchádzajúceho majiteľa na spoločenstve, exekúcia a už vôbec nevynímajúc realitné podvody, kedy si kúpite byt a v konečnom dôsledku ostanete nielen bez peňazí, ale aj bez strechy nad hlavou. Je mnoho nečakaných problémov, s ktorými sa maklér stretáva počas svojej práce .

Stále uvažujete ísť do predaja bez realitnej kancelárie?

Kontaktuj nas

Simona Kotúľová

Mojim cieľom je tu byť pre svojich klientov s kvalitnými službami, čestným ľudským prístupom a doviesť ich k úspešnému koncu pri ceste k ich novému domovu.

Chcete dostávať pravidelný newsletter?

Pravidelné tipy z realitnej kuchyne, nové nehnuteľnosti na predaj či príbehy zo zákulisia práce maklérov. Nechajte nám Váš email a staňte sa súčasťou našej komunity.

Ďalšie nehnuteľnosti na predaj